Reklamı Geç
Advert
Advert

Anormal bir ülkede, anormal gazete, anormal Vekil, anormal olaylar!

Gündemin Yorumu:

Anormal bir ülkede, anormal gazete, anormal Vekil, anormal olaylar!

Rana Sarro Köşe Yazısı

Ülkede çok garip durumlarla karşılaşıyoruz. Halkın vergileriyle maaş alacak olan bir vekil, Meclis'te halk yararına efor harcamak yerine, hapse gönderilmiş olan zanlıların peşine düşmüş, her duruşmada mahkemeye gidip davayı takip ediyor.

Bugün kamuoyunun bilgisine gelen ve güvenilir bir muhabir arkadaşımızın haberi olduğu için doğruluğundan hiç şüphe etmediğim iğrenç bir konu adeta midemi bulandırdı. Geçmişte Milletvekili Doğuş Derya'ya yönelik, "içine al da diline vurmasın" şeklindeki terbiyesiz hakaretlerinin ardından, dün de yine aynı zat, mahkeme salonunda, kadın bir avukata, "oturmayı seviyorlar" şeklinde imalı bir cinsel hakarette bulunmuş.

Bu vekil olacak şahıs, bugün basına yazılı açıklama göndererek bu haberi yalanlasa da, haberlerine sonsuz güvendiğim, deneyimli ve dürüst muhabir arkadaşım Emine Uysal'ın haberi olduğu için doğruluğundan hiç şüphe duymadım ve bu vekil tarafından bize gönderilen yazılı açıklamayı da yayınlama gereği duymadım. 

Kaldı ki, vekil olarak Meclis'e giren Bertan Zaroğlu'nun bu yazılı açıklamasından, henüz imla ve yazım kurallarını dahi yeterince bilmediğini de görmüş olduk. Yazılı açıklamanın ilk cümlesi şöyle başlıyor; "Bazı yayın organlarında Afrika Gazete’si Eylemi sanıklarının..." 

Vekil bir şahısa yazım kurallarını ben öğretmek zorunda kaldığım için çok üzgünüm. Keşke aklını kadınlara yönelik cinsel hakaretlere yormak yerine, imla ve yazım kurallarını öğrenmeye çalışsaydı. Bir kere "Afrika Gazete'si" değil, "Afrika Gazetesi" şeklinde yazılmalıdır. Ayrıca "eylem" özel isim olmadığından büyük harfle yazılmaz. Bu vekile itinayla öğretilir!

Öte yandan, gelelim davaları halen devam eden ve hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilen eylemci zanlılara... Eminim ki, bu tutuklama olayı bir emsal teşkil edecek ve bundan sonra fikrini beğenmediğiniz bir "fikir gazetesine" taşlarla saldıramayacağınızı öğrenmiş olacaksınız. 

Ayrıca, bu zanlıların hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmeleri konusunda, davayı gören Kıdemli Yargıç'a tehdit savurulduğu ve bu nedenle Kıdemli Yargıç'a polis koruması sağlandığı haberleri de çıktı. Söz konusu davanın yargıcına tehdit savuranlar niye tutuklanmıyor? Madem ki ortada bir tehdit var, niye tutuklama yok, bunu da anlamış değiliz. Ki, bir devletin en yüce makamı olan yargıya tehditin cezasının çok ağır olacağını tahmin ediyorum.

Bir başka trajikomik durum ise, yine bahse konu gazetenin dünkü yayını ile ilgili... Afrika Gazetesi olayı ile ilgili tutuklanan ve cezaevine gönderilen kişilerle ilgili Kıdemli Yargıç'ın tehdit edilmesi konusunu Afrika Gazetesi de manşetine çekmiş. Ve üstün bir sorumsuz gazetecilik örneği sergileyerek, tehdit edilen ve can güvenliği olmayan Kıdemli Yargıç'ın fotoğrafını da manşetten yayınlamış. Herhalde bu gazeteci abilerimiz, Kıdemli Yargıç'ın fotoğrafına ulaşıp, YÜZÜ AÇIK bir şekilde yayınlamayı, gazetecilik başarısı olarak görüyorlar. Halbuki, böyle sorumsuz bir gazetecilik olamaz, olmamalı! 

"Bir İşgal Harekatı Daha!" başlıklı yayını üzerine ülkede yaşanan kaos ortamından, Cumhurbaşkanı'nın ne denli zor durumda kaldığını, yeni hükümet kurmaya çalışan siyasilerimizin ne kadar zor durumda kaldıklarını, halkın nasıl birbirine düştüğünü gören Afrika gazetesinin, halen daha sorumsuzca yayınlarına devam etmesine ben şahsen 'Pes!' diyorum.

Kendi olayları ile ilgili yargının bağımsızlığını çalıştırıp, bunun üzerine ölüm tehditleri alan bir Kıdemli Yargıç'ın fotoğrafını bulup gazetesinde yayınlayan bu gazetecilerin sorumsuzluğuna hayret ediyorum. Bir yargıcın eğer hayatı tehlikedeyse sen yılların gazetecisi olarak bu denli sorumsuz nasıl olabilirsin? O yargıcın hayatını nasıl daha da tehlikeye atabilirsin? Kaldı ki, O yargıç, sana yapılan saldırı ile ilgili şuan hayati bir tehlike yaşıyor!

Ha bir de, davaları henüz görülmeyen, yargılanmayan her birey henüz "zanlı" konumundadır, Afrika gazetesi, bu kişiler ile ilgili haberlerinde "sanıklar" diye yazıyor. Suçluluğu ispatlanmamış her kişi "sanık" değil " zanlı"dır! Bu konuda da uyarmış olayım.

Anormal bir ülkede anormal olaylar yaşıyoruz. Hakkımıza Hayır!

Not: Anormal nedir?

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Katrugalos:Kıbrıs’ta uluslararası hukuktan yanayız
Katrugalos:Kıbrıs’ta uluslararası hukuktan yanayız
ODTÜ öğrencileri ayaklandı
ODTÜ öğrencileri ayaklandı