Reklamı Geç
Advert
Advert

Medya Etik Kurulu'nun 'AYMAZLIĞI!'

Rana Sarro Yazdı!

Medya Etik Kurulu'nun 'AYMAZLIĞI!'

Medya Etik Kurulu, gazetecilik meslek ilkelerine ve etik kurallara aykırı nitelikte haber yayınlayan bazı gazeteler ve şahsımın Yayın Yönetmenliğinde bulunan Evrenselgazete ile ilgili açıklama yapmış bugün. 

Yazılı basından bir gazeteye kınama kararı, bir televizyon kurumu ile Evrenselgazete'ye de uyarı yapılmasına karar vermiş. 

Şahsımın Yayın Yönetmenliği'nde bulunan Evrenselgazete'ye yapılmasına oy birliğiyle karar verilen uyarı konusunu halkımız ile paylaşmayı bir borç bilirim. 

Medya Etik Kurulu'nun değer görüp oy birliğiyle karar aldığı kanımca böylesi absürt (saçma) bir konuyu ben daha şu sıralar, vakit gece yarısını geçmişken, irdeleme fırsatı buluyorum. Ve tüm açık yürekliliğimle söylüyorum ki, gurur duyuyorum. 

'Uyarı Cezası' verildiği belirtilen bir yayın organının Sahibi olarak, neden ve nasıl gurur duyduğumu anlatacağım. Ama öncelikle kamuoyunu bir konuda aydınlatmam gerekir ki, basına, bugüne kadar sayısız kez ve devamlı surette gerek kınama, gerek uyarı cezaları verdiğini çıkıp basına açıklayan Medya Etik Kurulu, bugüne kadar bir kez dahi Evrenselgazete'nin adını ağzına ya da kalemine alamamıştır. 

Çünkü Evrenselgazete, her zaman etik kurallara, gazetecilik meslek ilkelerine ve doğruluk ilkelerine kurulduğu günden beridir sadık kalmayı başaran bir yayın organı olmuştur. 

Bir diğer halkın aydınlatılması gereken unsur ise, Medya Etik Kurulu'nun yazılı bir açıklama yapmanın haricinde, hiçbir yaptırım gücünün olmadığıdır. 

Medya Etik Kurulu bugün, şahsımın Sahibi olduğu Evrenselgazete'yi, 'Hayvan Rehabilite Merkezi Projesi hayata geçiriliyor' başlıklı bir haberi gerekçe göstererek ağzına alabilmiştir. Ve hiçbir yaptırım gücü olmayan, hiçbir gazeteyi ve gazeteciyi bir kez dahi yakından tanımayan, bilmeyen bu kurul, Evrenselgazete'yi, devletin bir yayın organının haberini yayınladığı için ağzına alabilmiştir.  

'Hayvan Rehabilite Merkezi Projesi hayata geçiriliyor' başlıklı bir haberden ötürü Evrenselgazete'nin adının geçmesi şahsımı ancak gururlandırır, onurlandırır.

Şahsımı tanıyan, bilen, gerek yakın çevrem, gerek arkadaşlarım, gerek meslektaşlarım, gerek Başbakan'dan tutun da, birçok milletvekili, birçok siyasi ve birçok belediye başkanının gayet iyi bildiği hayvan duyarlılığımdan ötürüdür duyduğum bu onur, bu gurur...  

Onur'un kelime anlamını bilmiyorsa Medya Etik Kurulu, "İnsanın kendine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis" olarak sözlük anlamını da belirtmekten gocunmam. 

4 Mayıs 2018 tarihinde BRT muhabirinin Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ile yaptığı bir röportajı alıp yayınlayan Evrenselgazete'yi, Medya Etik Kurulu doğru bulmamış ve uyarma kararı almış. 

Aynı Medya Etik Kurulu, BRTK İnternet Sitesi’nin kendi muhabirinin adını yazma gereği duymadığını farkedememiş. Aynı kurul, bahse konu BRTK'nın haberinde, ne bir özel haber logosu, ne özel haber olduğunu belirten bir tek ibare olmadığını da farkedememiş. 

E ben bu Etik Kurulu'nun, beni tanıyan, bilen, tanımayıp da duyan hemen herkesin bildiği hayvanlarla ilgili aşırı duyarlılığımı bilmesini ve empati yapabilmesini nasıl bekleyebilirim.

Kaldı ki, bizim de birçoğunu tanımadığımız, Başkanını dahi bazı gazeteciler olarak bilmediğimiz sevgili Medya Etik Kurulu yönetimindeki arkadaşlar, Evrenselgazete'nin bugüne dek bir tek açığını yakalayamanız, bizim için "EVET" bir gurur kaynağıdır. 

İlk kez Evrenselgazete'nin adını böylesi bir konuda ağzınıza alabilmeniz ise, konusu itibariyle ve şahsımın herkesçe bilinen hassasiyeti, duyarlılığı nedeniyle, tekrar tekrar söylüyorum ki, bir onur kaynağıdır. 

Oturup görüşüp karara bağladığınız konunun ne kadar absürt olduğunu daha iyi kavrayabilmeniz bakımından, şu bilgiyi de eklemekte yarar görüyorum.

Duyarlıgazete sloganıyla 16.6.2014 tarihinde yayın hayatına başlayan Evrenselgazete, misyonunun ise, ‘Sosyal Sorumluluk, Evrensel Değerler; İnsan Hakları; çocuk hakları, kadın hakları, engelli hakları, işçi hakları, hasta hakları, azınlık hakları ve hayvan hakları’ olduğunu belirterek yayın hayatına başlamıştı. Bugün aynı çizgide de yayınlarına devam etmektedir.

Güzelyurt Belediyesi ile barınak olmaması konusunda şahsımın yıllarca verdiği kavgayı birçok kesim iyi bilirken, siz kurul üyeleri olarak bunu da bilmiyorsunuzdur.

Yolda belde, sokakta her gördüğüm hayvancığın yanında aracımla durup bagajdan hiç eksik etmediğim mamalardan koyup karınlarını doyurduğumu da bilmiyorsunuzdur sizler... 

Sizler, ancak uzaktan gazel okumayı, gazetecileri tanımadan bilmeden atıp tutmayı bilirsiniz. Şahsımla ilgili böyle bir absürt açıklama yapılmadan önce, açıklamamı talep etmemeniz ise, sizlerin büyük bir eksikliği, yanlışlığı ve sorumsuzluğudur. 

Medya sektöründe herkesçe tanınan, bilinen, 11 yıl muhabirlik yapmış, bugüne dek sayısını tutamayacağım kadar çok özel haberler yapmış biri olarak, internet medyacılığında tek başkalarının haberlerine tenezzül etmeyen yayın kuruluşunun Evrenselgazete olduğunu da farkedememeniz yine sizlerin eksikliğidir.

Kimin elinin kimin cebinde olduğu belli olmayan, herkesin birbirinin haberlerini alıp yayınladığı, gazetelerin haberlerini internet medyasının aldığı, internet medyasındaki haberlerin yazılı basında yayınladığı günümüzde; başkalarının özel haberlerine itibar etmeyen tek bir internet gazetesi olan Evrenselgazete'den bahsediyorum.

Sayın Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Belediye Müdürü Süleyman Aldağ ve tüm belediye personelinin yanısıra Lefke Belediye Başkanı da dahil diğer birçok Belediye Başkanlarının dahi çok iyi bildiği hayvan duyarlılığımı bilmemenize hayret bile etmiyorum. Çünkü elinizin altındaki haber sitemizin daha adını doğru yazamamış, yaptığınız yazılı açıklamada, "Evrensel Gazetesi’ ve "evrensel.com" şeklinde vermişsiniz. 

Bir medya etik kurulu olarak geçiniyorsanız, öncelikle internette haberini incelediğiniz bir haber sitesinin adını doğru okumanıyı ve doğru telafuz etmeyi öğrenmelisiniz.

Evrensel Gazetesi değil, "Evrenselgazete"dir. Domain adı ise, "evrensel.com" değil, "evrenselgazete.com'dur."

Önünüzde okuduğunuz ve doğru telafuz edemediğiniz bu isimle yaptığınız açıklamayı, istesem üzerime alınmazdım ama dediğim gibi onur duyduğum için açıklama yapmaya sabırsızlanmış bulunuyorum. 

Gelelim konumuza... Güzelyurt'ta bir barınak ve/ veya bir 'Hayvan Rehabilite Merkezi Projesinin' hayata geçirilmesi konusundaki hassasiyetimi ve bu konuda verdiğim kavgayı da elbette sizler bilmezsiniz, ama beni tanıyan bilen herkes iyi bilir. 

Bahse konu 'Hayvan Rehabilite Merkezi Projesi hayata geçiriliyor' başlıklı bir haberi gördüğüm zaman, bir sosyal sorumluluk gereği, duyarlı gazetecilik gereği ve insani duygularımdan ötürü hemen alıp yayınlamak istedim. 

Yıllardır şahsımın, gazetem Evrenselgazete'nin özel haberlerini de, 11 yıl boyunca çalıştığım yazılı basında ürettiğim özel haberlerimi de, istisnasız her gün alıp gerek kaynak vererek, gerekse kaynaksız yayınlayan haber siteleri (internet gazeteleri) ortada dururken, hiçbir gazetenin haberlerine itibar etmeyen Evrenselgazete'nin böylesi bir haberi kaynaksız vermesini oturup görüşmeniz ve açıklamanız abesle iştigaldir. 

Zira devletin yayın organı olan BRT'nin haber portalı BRTK internet sitesinde de kendi muhabirinin adını yazma gereği bile duymamış, haberin özel haber olduğunu da belirtme gereği görmemiştir.

Hal böyle olunca, bahse konu haberin özel haber olduğunu nereden bilebilirdim. Haberde belirtilmiş olsa, elbette ki Evrenselgazete'de de aynı şekilde muhabir ismiyle yayınlanmış olurdu. Daha da ötesi, özel haber olduğu belirtilmiş olsa, Güzelyurt Belediye Başkanı ile ve daha sayısız siyasi ile defalarca röportaj yapmış biri olarak, telefon açar konuyla ilgili bilgi alır özel haberimi de yazardım. Benim gibi gerçek bir gazeteci için bu işlem, sadece 10 dakikamı almazdı. 

Sonuç itibariyle, ben bugüne kadar gerek haberde adı geçen konu ile ilgili Belediye Başkanı ile gerek diğer belediye başkanları ile gerek Turizm ve Çevre Bakanı'yla ve hatta Başbakan'la, şuanki mevcut hükümetin tüm bakanlarıyla, ülkemizde çok zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan sokak hayvanları ile ilgili türlü istişareler etmiş, türlü savaşlar vermiş bir kişiyim. Sizler bu duyarlılıktan ne anlarsınız?

Öyle 3 paragraflık haberlerin ergence egosunu yapacak yaşları çoktan geçtim.

Ha bir de son olarak, siz okuduğunuz internet haber sitesinin adını bile doğru yazamıyor olabilirsiniz, ama ben bu işin okulunu Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okumuş, 2005 yılından 2015 yılına kadar da mutfağında her kademesinde, alın teriyle kendi tırnaklarıyla iliklerine kadar öğrenmiş ve öğrenmeye de devam eden bir gazeteciyim. 

NOT: AYMAZLIK KELİME ANLAMI:

Çevresinde olup bitenlerin farkına varamama durumu, aymaza yakışacak durum, gafillik, gaflet, dalgı.

İşte BRTK web sitesinde, muhabirinin adını belirtmediği, özel haber olduğu anlaşılmayan o haberi:


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samani, cep telefonlarının karşılıklı kullanımıyla ilgili açıklama yaptı
Samani, cep telefonlarının karşılıklı kullanımıyla ilgili açıklama yaptı
Ani ölüm: 36 yaşındaki kişi ölü bulundu
Ani ölüm: 36 yaşındaki kişi ölü bulundu