Reklamı Geç
Advert
Advert

Özçınar, Güzelyurt'ta yeni dönemde yapılacak projeleri anlattı

Özçınar, Güzelyurt'ta yeni dönemde yapılacak projeleri anlattı

Güzelyurt Belediye Başkanı ve UBP Belediye Başkan adayı Mahmut Özçınar meclis üyesi adaylarıyla birlikte dün saat 17:00’da Sivil Toplum Örgütleriyle bir araya geldi.

Özçınar, yeni dönemde yapılacak projeleri slayt gösterisi ile sivil toplum örgütlerine aktardı.

Bel-Sen Lokalinde   gerçekleşen toplantıya GÜSAD (Güzelyurt Sanat Derneği), TAVDER , GASAD (Güzelyurt Amatör Sanatçılar Derneği),Seçder, AKDER (Akçay Sanat Derneği), Güzelyurt Yeşilada Lions Kulübü, Gazi Baf Dayanışma Derneği, Güzelyurt Belediyesi Şehir  Tiyatrosu ,Dördüncü Duvar Düşünce ve Kültür Derneği.Güzelyurt Yeşilada Lions,Bel-Sen,Güzelyurt Esnaf ve Zanatkarlar Birliği ve Sivil Toplum Platformu katıldı.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ’NİN KATKISI BÜYÜK

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar Belediye’nin bölgedeki sivil toplum örgütleriyle uyumlu bir şekilde kent için birlikte çalıştığını ifade ederek,  Güzelyurt Portakal Festivalinin bir marka haline dönüşüp ülkenin en büyük Festivali olmasında ve Güzelyurt Belediyesi tarafından organize edilen sosyal projelerin gerçekleşmesinde sivil toplum örgütlerinin çok büyük katkısı olduğunu vurguladı.

ÖZÇINAR PROJELERİNİ PAYLAŞTI

-HİZMET BİNALARI;  Kalkanlı’ya yapılan hizmet binaları gibi her bölgede yapılmasını öngördüklerini belirten Özçınar yapılacak hizmet binalarının aynı standart yapıda inşa edileceğini söyledi. Özçınar, İlk etapta  Bostancı ve  Serhatköy’e yapılması düşünülen hizmet binalarıyla halkın daha hızlı, ve doğrudan hizmet alımının sağlanmış olacağını söyledi.

-SOSYAL KONUT PROJESİ: Güzelyurt Belediyesi olarak gençlerin iç göçünü önlemek istediklerini belirten Özçınar, buna bağlı olarak sosyal konut projesini kentte ve kırsal bölgelerde hayata geçirmeyi istediklerini söyledi. Konut projesinin hazır olduğunu anlatan Özçınar, konutların  3+1 105m² olarak planlandığı anlattı.

- FESTİVAL PARKI; Güzelyurt Festival alanının hemen yanında yapılan Kent Park Projesiyle bir bütünlük kazanacağını dolayısıyla bu alanda yenilemeye gidileceğini söyledi. Bu kapsamda Festival alanındaki elektrik ve internet ağının yer altına döşeneceği, yeni cafeler ve oturma alanları gibi yaşam alanları yaratılacağını kaydeden Özçınar, Festival Parkı Ahşap Büfe yanında bulunan Çocuk Parkı’nın yenilenme çalışmasının devam ettiğini  söyledi.

-BOSTANCI MEYDAN PROJESİ;  Bostancı da inşaatı biten Camii’nin  yanında bulunan alanın yeniden düzenlenmeye gidilerek,  çocuk parkı, spor alanı, oturma alanları gibi unsurların yer alacağını kaydeden Özçınar çocuk parkı’nın Ramazan Bayramı sonrası biteceğine dikkat çekti.

-ECEVİT CADDESİ VE BÜYÜKADA SOKAK;   Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Kentin ana giriş ve çıkışı olarak kullanılan Ecevit Caddesi ve Büyükada Sokak’ta bulunan evlerin restore edilerek yeni bir kent kimliği oluşturulacağını söyledi. Özçınar,  kent kimliği oluşturmak için kent içi ve kent girişlerinde yer alan çemberlerin yeniden düzenleneceğini belirtti.

-BELEDİYE MERKEZ BİNASI;  Güzelyurt Belediyesi yeni merkez bina projesinin kentte sahiplenme yaratan bir proje olduğunu savunan Özçınar,  engelli ve yaş almış vatandaşların mevcut binada Belediye Başkanlık makamına ulaşma şansının olmadığını söyledi. Atatürk Kültür Merkezi’nde de engelli girişi olmadığı için yeniden düzenlenip ihaleye çıkıldığını  anımsattı.

KENT PARK;  Kocaeli Belediyesi ile ortak bir proje yaptıklarını anlatan Özçınar 400 dönümlük arazi üzerine ülkede özlenen küçük büyük her yaş kesiminin hizmet alacağı bir meydan yaratıldığını Proje kapsamında alanda yürüyüş parkuru, bisiklet yolları, çocuk parkı süs havuzları, oturma grupları ve piknik masaları bulunduğunu belirtti.

-KATLI OTOPARK SİSTEMİ;

Kentte yaşanmakta olan araç park yeri sıkıntısını kökünden çözüme kavuşturabilmek için bir proje geliştirdiklerini ve mevcut otopark yerine ayni noktada katlı otopark inşa edilerek sorunu çözümleyeceklerini belirten Belediye Başkanı , yeni süreçte  Ecevit caddesi projesinin katlı oto parkla hayat bulacağını belirtti.

-SANAYİ GELİŞTİRME PROJESİ;

Mevcut Güzelyurt Küçük Sanayi Sitesi’nin kirli sanayi ihtiva ettiğini dolayısıyla Güzelyurt’un gelişim sürecinde bölgenin öğrenci odaklı bir merkez haline dönüşme sürecinde olduğunu bu yüzden bu konuda ciddi ve radikal tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Özçınar sanayi geliştirme projesi kapsamında inşa edilecek işyerlerinin temiz sanayi ve/veya öğrenci odaklı ürünlerin tüketilebileceği noktalardan oluşacağını sözlerine ekledi.

-ÇOK AMAÇLI KÜLTÜR MERKEZİ;   Özçınar yeni Belediye Binası’nın tamamlanmasıyla şu an kullanımda olan Belediye Binası’nın kültür merkezi olarak kullanılması yönünde bir proje hazırlandığını söyleyerek, bölgede bulunan üniversitelerin, okulların, sivil toplum örgütlerinin kullanabileceği çok amaçlı bir merkez haline dönüştürülecek.

-SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI; Hayvan Refah Yasası'ndaki sorunlar ve eksiklikler nedeniyle bu konuda yatırım yapılmasına geç kalındığını belirten Özçınar, hazırlanan proje ile sokak hayvanlarının tedavi ve bakımlarının gerçekleştirileceğini belirtti.

Binanın inşaatının bitmek üzere olduğunu iç donanımlarının tedariki için çalışma başlattıklarını belirten Özçınar,projenin çok yakın bir tarihte hayat bulacağını söyledi.

DEV ARITMA PROJESİ;  Arzuladığı ve hayalini kurduğu ve dört yıl geciken 7,000,000 Euroluk arıtma suyunun tarımsal alanda kullanılması proje ihalesinin onaylandığını ifade eden Özçınar, Arıtma Tesisi’nin yanına 6m yükseklikte, 100 bin tonluk inşa edilecek havuzda toplanacak arıtılmış suyun tarımsal alanda kullanılacağını söyledi. Arıtılan suyun geri dönüşüm sonucu tarımsal amaçlı kullanımı ile bölge narenciye bahçe sahiplerinin  bahçe sulama konusunda sorun yaşamayacaklarını ve yaşanan kuraklık nedeniyle yıpranan ağaçların yeniden hayat bulacağını belirtti.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samani, cep telefonlarının karşılıklı kullanımıyla ilgili açıklama yaptı
Samani, cep telefonlarının karşılıklı kullanımıyla ilgili açıklama yaptı
Ani ölüm: 36 yaşındaki kişi ölü bulundu
Ani ölüm: 36 yaşındaki kişi ölü bulundu