Reklamı Geç
Advert
Advert

''Kadın Sığınma Evi ile devletin bir ayıbı silindi!''

''Kadın Sığınma Evi ile devletin bir ayıbı silindi!''

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, mevcut insan kaynağını değerlendirerek Kadın Sığınma Evi, Engellemeyen Lefkoşa Birimi ve Paylaşım Mutfağı yeni hizmet alanları yarattıklarını vurguladı…

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Belediye Başkan adayı Mehmet Harmancı geçtiğimiz gün Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği’ni ziyaret ederek, Birliğin başkan ve üyeleriyle bir araya geldi.

Kadınlar Birliği’nin 1953’lerden beri toplum hayatının önemli bir dönüm noktasını oluşturan önemli bir kurum, olduğuna işaret eden Harmancı, “Kadınlar Birliği hem varoluş mücadelesinin bir parçası, hem de Kıbrıs Türk kadınının toplum içinde yükseltilmesinde önemli katkıları oldu” diye konuştu.

“Kötü gidişin bir yerde durması gerekiyordu”

“2011-2013 insanların arasının istihdam politikalarıyla nasıl açıldığı, ihalelerde yapılan yolsuzluklar ve bunların kamuoyu önünde deşifre edilmesi, hatta bizi denetleyen Sayıştay bahçesinde olmayan hurmaların budanması için kesilen faturaların belediyeye götürüldüğü, kısacası tuzun bile koktuğu bir dönemdi” diyen Harmancı, “Oysa LTB, 1958’lerden 2010’a kadar hep iyi ile özdeşleştirilerek anılan, öncü hizmeti veren bir belediyeydi. Ve bu kötü gidişin bir yerde durması, gerekiyordu. Biz belediyeyi 901 personelle devraldık, şu anda 829 personelle çalışıyoruz. 72 kişiyle yolumuzu ayırdık ama o koşullarda verim alınamayan personeli topluma hizmet olarak nasıl değerlendirebileceğimizi de düşündük” dedi. .

“LTB, devletin bir ayıbının silinmesinde öncü oldu”

Harmancı, ülkede bir kadın sığınma evinin olmamasının en büyük utançlardan biri olduğuna işaret ederek, LTB’nin bu ayıbın silinmesinde öncü bir rol oynadığını ve 2016 Kasım ayından itibaren bu ülkede Avrupa standartlarında hizmet veren bir Kadın Sığınma Evi olduğunu vurguladı. Mevcut insan kaynağının değerlendirilerek ve hizmet içi eğitimlerle burada görevlendirildiğini, Sığınma Evi’ndeki insanlara hem hukuksal, hem psikolojik, hem de eğitim desteği verildiğini kaydetti. Özel gereksinimli bireylere yönelik çalışmalara 13 personel aktarıldığını ve bugün Engellenemeyen Lefkoşa Birimi’nden 123 kişinin ulaşım, dolaşım, erişebilirlik ve sosyal yaşama katılım konularında hizmet aldığını anlatan Harmancı, yine Paylaşım mutfağı sayesinde her gün 167 ihtiyaçlı bireyin evine sıcak yemek götürüldüğünü söyledi.

“Şehrin geleceğini planlıyoruz”

Harmancı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun dışında 30 milyonluk banka borcu önümüzdeki ay kapanıyor. Bu batmış denilen belediye en çok kanalizasyon yatırımı yapan belediye oldu, 14.500 metre karelik kaldırım yaptık. Geçmişin borcunu ödemek için bankaya her ay ödediğimiz yaklaşık bir milyon TL ile her ay 700 metre kaldırım ve drenaj yapabilirdik.

Önümüzdeki dönemde bu yatırımları daha rahat yapabilmemiz için öncelikle bataklığı kurutmamız gerekiyordu. 30 yıllık ayıp olan Şehit Ecvet Yusuf ve Kemal Aksay Caddelerini düzenledik, Gelibolu-Marmara yeni bağlantı köprüsünü yaptık, mezbahanın yine geçmişten kalan 3.8 milyon TL borcunu ödedik ve kısa sürede hizmete girmesini sağlıyoruz. Batırılmış belediye, artık başarılı belediye noktasına geldi, üzerindeki ağırlıklardan kurtuldu. Önümüzdeki dönem Lefkoşalılar için çok daha fazlasını rahatlıkla yapabilecek durumdayız.”

Harmancı Birlik üyelerine 2018-2022 dönem için hedeflenen projeleri ve görev süresince verilen diğer hizmetler ve hayata geçirilen projelerle ilgili detaylı bilgi de verdi.


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samani, cep telefonlarının karşılıklı kullanımıyla ilgili açıklama yaptı
Samani, cep telefonlarının karşılıklı kullanımıyla ilgili açıklama yaptı
Ani ölüm: 36 yaşındaki kişi ölü bulundu
Ani ölüm: 36 yaşındaki kişi ölü bulundu