Reklamı Geç
Advert
Advert

''Hastanelerin hepsi güvenlik zafiyeti içinde''

Tıp-İş Başkanı Ahmet Varış, yaptığı yazılı açıklamayla hastanelerdeki güvenlik zaafiyetine dikkat çekti.

''Hastanelerin hepsi güvenlik zafiyeti içinde''

Tıp-İş açıklaması şöyle:

"Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şiddet olaylarında artış gözlenmektedir. Şiddet, yaş, cinsiyet, ırk, din, dil, eğitim düzeyi ayırt etmeksizin toplumdaki tüm bireyleri etkilemektedir.

Şiddet, toplumda ve işyerlerinde bir halk sağlığı sorunudur ve meydana gelme sıklığı giderek artmaktadır. Hastaneler, belki de hastalar ve sağlık çalışanları için riskli ve tehlikeli birer ortama dönüşmektedir. Tüm bunlar yaşanırken, sağlık çalışanları ve hizmet almayı bekleyen hastalar kendini güvende hissetmemektedir.

Girne, Cengiz Topel ve Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanelerinde 24 saat boyunca kesintisiz polis hizmetinin olmaması bir yana hiçbir devlet hastanesine yeterli sayıda özel güvenlik görevlisi istihdamı da yapılmamıştır. 

Güvenliğin sağlanması, servislerin düzenli çalışması, servislerin hijyeninin korunması ve hastaların daha uygun şartlarda tedavi alabilmesi için çok önemlidir. 

Lefkoşa Devlet Hastanesi otoparkında ve hastane yerleşkesi içerisinde bulunan yollardaki düzensizlikten ve güvenlik yetersizliğinden dolayı bireyler arasında tartışmalar çıkmaktadır. 

Cezaevinden devlet hastanelerine tedavi için getirilen hükümlü ve tutuklu yargılanan zanlıların bulunduğu servislerdeki hastalar, hasta yakınları ve personeller güvenlik zafiyetinden dolayı endişelerini dile getirmektedir. 

Kamu sağlık merkezlerimizdeki güvenlik eksikliklerinin giderilmesi için sendikamız idareyi çeşitli kereler uyarmış olmasına rağmen bir türlü olumlu gelişmeler sağlanamamıştır. 

İdareye bir kez daha soruyoruz. Kamu sağlık merkezlerinin güvenlik eksiklerini gidermek için hizmet veren kamu sağlık çalışanlarının veya hizmet alan hastaların telafisi olmayan bir zarara uğraması mı gerekir?

Sağlıkta tasarruf olmaz. Güvenli bir ortamda, ulaşılabilir, nitelikli sağlık hizmeti herkesin hakkıdır. 

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası olarak kamusal sağlık hizmet sunumunun huzurlu ve güvenli bir ortamda yapılması için gereken önlemlerin alınması konusunda tüm yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz"


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samani, cep telefonlarının karşılıklı kullanımıyla ilgili açıklama yaptı
Samani, cep telefonlarının karşılıklı kullanımıyla ilgili açıklama yaptı
Ani ölüm: 36 yaşındaki kişi ölü bulundu
Ani ölüm: 36 yaşındaki kişi ölü bulundu