Reklamı Geç
Advert
Advert

Eşkıya mısınız Siz?

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

Eşkıya mısınız Siz?

Dünden beridir, Tarım Bakanlığı önünde eylem yapan hayvan üreticileri Tarım Bakanlığı'nın ana giriş kapısını kırdılar, binanın duvarını yıktılar ve çiçeklikleri talan ettiler. 

Yani devletin malına zarar verdiler! Hatta traktörlerle Bakanlık binasına girmeye çalıştılar. 

Kendi cebi için kamu malına her zarar veren her eylemci "sizin, benim gibi halkın cebinden çalar" demektir. Kendi cebi için mücadele ederken aslında halkın cebine tecavüz ediyorlar demektir. 

Çünkü, devletin yapacağı harcamalar, tüm halkın cebinden çıkar. Çünkü bir ülkede devlet tarafından yapılan harcama miktarı enflasyona yol açar, böylelikle otomatikman hayat pahalılığına neden olur. 

Ama buna rağmen, bu hayvancılar, bu hak arayışlarında halkın da desteğini bekliyorlar. 

Böylesine bir bencillik, böylesine bir laçkalık durumu.... 

Nedir bu hayvan üreticilerinin hükümetten istediği? İstedikleri, arpanın fiyatının 1.79'tan aşağıya düşmesidir. Diğer talepleri de, devlet desteklerinin daha fazla artırılması, küçükbaş hayvan üreticilerine de arpa desteğinin artırılmasıdır.

Dövizin yükselişiyle girdi maliyetleri artarken, hayvan üreticilerinin bu durumdan hükümeti sorumlu tutmaları ne kadar adil, ne denli adaletli? 

Tarım Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, dün hayvan üreticileri birliği ile iki ayrı toplantı yaptı. Ve toplantıda bir takım öneriler sunuldu. 

Hükümetin dün kendilerine sunduğu önerilerde, imkanların yeterince zorlandığı ve birçok taviz verildiği de biliniyor.  

Döviz yükselince, kamu kaynakları talebinde bulunurken, bir yandan da kamu mallarına zarar veren hayvan sahiplerinin, bu cep mücadesinin adını "toplumsal varoluş mücadelesi" koyması da çok manidardır. 

500 baş ineği olan yani 3 buçuk milyon TL sermayesi bulunan hayvancılar olduğunu da biliyoruz.

Peki kimin hakkı var, bugün ülkemizde bir asgari ücrete evlat yetiştiren ailelerin hayat pahalılığını daha da artırmaya? 

3 buçuk milyon TL sermayesi olan hayvancı, girdi maliyetlerini düşürmek için Bakanlık kapılarını yıkarken, asgari ücretli ne desin, biri bana bunu söylesin....!

Asgari ücretli kimlerin kapılarını yıksın, biri bana bunu izah etsin! 

Kimin hakkı var, kendi cebi için Bakanlık binasına saldırarak, kamu mallarına zarar verip, bunların tamirini halkın cebinden ödetmeye? 
Geçmiş yıllarda da hatırlayağınız gibi, Kıb-Tek çalışanları Başbakanlık binasına zarar vermiş ve haklarında soruşturma açılmıştı. Tabi soruşturma da öylece kaldı, halen bir sonuca ulaştırılmadı.

O eylemde de yine aynı duruştaydım. Kamu malına zarar vermeye kimsesinin hakkı yoktur!

Eşkıyalık yapmaya kimsesinin hakkı yoktur!

Hele de kendi cepleri için hoyratça kamu mallarını yıkıp dökerek, halkın cebine müdahale edenlerin, halkın desteğini beklemeye hiç mi hiç hakkı yoktur. 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor