Reklamı Geç
Advert
Advert

Yazık, halk apaçık kandırılıyor!

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

Yazık, halk apaçık kandırılıyor!

Halk kime ve neye inanacağını şaşırmış durumda. Birisi "eylemciler tutuklandı" diye haber geçiyor, öteki "Başbakan tutuklattı" diye haber geçiyor, bir diğer gazeteci "Emek en yüce değerdir diyenler, halkı coplattılar, biber gazı sıktırdılar" diyor…

Çok mu zor alınan bir haberin teyit edilmesi? Polis Basın Subaylığı’na “tutuklama oldu mu?” diye sorulması zor mu yani?

Dün gece Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Polis Basın Subaylığı, herhangi bir tutuklama yapılmadığını basına bildirdi.

Az önce Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları ile de görüşmemde bunu teyit ettim.

Herhangi bir tutuklama olmadığını, kamu malına zarar veren bazı eylemcilerin ifadelerine başvurulduğunu anlattı. Bazı eylemcilerin eylem alanında bırakılan araçlarının da Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne çekildiğini belirtti.

Bir de öylesine riyakâr, sahtekâr gazeteciler de var ki, facebook sayfasından liste paylaşarak, “Başbakan’ı yalanlıyormuş!” Tutuklanacak olanların listesiymiş. Tabi halk da ne bilsin, adı gazeteci diye yazdıklarına inanıyor.

Hâlbuki elindeki liste, kamu malına zarar verdikleri tespit edilerek ifadesi alınacak olanların listesi belki de. Üstelik varsayalım ki, o ifadesi alınacak olanlar bir veya iki gün tutuklanacak olmuş olsaydı bile, “Başbakan’ın yalanını çıkardı” dediği o listenin üzerinde "Başbakan’ın talimatıyla hazırlanmıştır” diye bir ibare mi var?

Eylem alanında “halkı hükümet coplattırmış”, “hükümet biber gazı sıktırmış”… Aslında bu söylediklerine kendileri de inanmıyorlar. Başbakan’ın “halkı coplayın, biber gazı sıkın” diyeceğine, Polisin görev, yetki ve sorumluluklarına müdahale edeceğine, siz inandınız mı gerçekten? Halk apaçık kandırılıyor. Yazık!

Bunu yapanlar yeni yetme muhabirler de değil yani yılların yazılı basın gazetecileri.

Dünkü yazımda da belirttiğim gibi, eylem alanında taşkınlık yapıldığı, sinirlerin gerildiği ve polis barikatları aşılmaya çalışılarak, Ledra Palas’a, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na daha sonra da Tarım Bakanlığı binasına girmek için polislere karşı duranlar oldu.

Polis ve çevik kuvvet, eylemcileri kontrol altına alamadığı için, öyle bir yola başvurdu. Ve Başbakan ertesi günü hemen Polis Genel Müdürü’ne giderek, bundan sonra biber gazı sıkılmaması konusunda görüştü.

Dün gece de tutuklama olmadığı halde, PGM’ye ifade vermek üzere celp edilen bazı hayvancıların, facebook hesaplarından tutuklandıkları yönündeki paylaşımları üzerine, gazeteci geçinenlerin hiçbir araştırma yapmayarak haber geçmeleriyle ortalık kaynadı.

“Başbakan’ın talimatıyla tutuklandılar” yönündeki haberler üzerine de, Başbakan konuyla ve ifadesi alınan eylemcilerle ilgilemek üzere Polis Genel Müdürlüğü’ne gitti.

Az önce görüştüğüm Naimoğluları da, “Başbakan ilgilenmek, ilgisini göstermek istedi. İfadesi alınmak üzere polise çağrılan bazı hayvancı arkadaşlar, facebook sayfalarından tutuklandıkları paylaşımlarında bulunmuş, ama tutuklanan olmadı” dedi.

Gazeteciler, ne yaparlarsa önce kendilerine sonra da halka yaparlar. Halkın siyasete karşı güven bunalımı yaşamasına, memleketinden umudunu kesmesine, umutsuzluk, mutsuzluk, çaresizlik yaşamasına neden oluyorlar.

Örneğin geçtiğimiz gün bir bilgi aldım. Serdar Denktaş ile Hüseyin Özgürgün’ün, hükümet kurma konusunda görüştüğüne dair. Bu bilgiyi alır almaz araştırmadan yazmadım. İki farklı güvenilir kaynaktan daha teyit ettim. Ve hükümet ortaklarının bilgisine göre, Denktaş ile Özgürgün’ün bir kez görüştükleri, bu teklifin Özgürgün’den geldiği, fakat görüşmenin devamının gelmediğini yazdım. “Hükümet bozulabilir” başlığıyla verdiğim haberde, Özgürgün ile Denktaş’ın koalisyon hükümeti kurulması konusunda görüştüğünü araştırarak, doğrulatarak ve teyit ederek verdim.

Az önce toplumda tanınmış bir öğretmen Messenger konuşmamızda, bir gazetecinin, “Meclis çalışanları süresiz grev başlatmış. Bence süper oldu, en azından yüzlerce klima ve gereksiz elektrik sarfiyatının önüne geçilmiş olur!” paylaşımını gönderdi ve “Yakışır mı bir gazeteciye böyle yorum yapsın?” diye de sordu. Birçok gazeteciyi yalan yanlış haberleri, halkı yanıltmaları veya gazeteciye yakışmayacak yazıları ve yorumları nedeniyle facebook listesinden çıkardığını da söyledi ve şunları ekledi:

“Adamların işi haber yapmak değil gevezelik yapmaktır. Tufan Erhürman çocukluk arkadaşımdır. Çocukken de çok zekiydi. Diğerleri gibi çalan çırpan biri değil. Ayrımcılık kesinlikle yapmaz. Sanki da bu gider da diğerleri gelirse daha iyi olacak. Ama sözde bu arkadaşlar âlem yapar. Çünkü öbürleri olduğunda beraber yerler. Döviz yükseldiyse bu hükümet mi yükseltti. Ya da olmayan muhalefet gelirse düşecek mi?”


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor