Reklamı Geç
Advert
Advert

'İşçinin emekçinin partisiyim' demeye bir daha yüzünüz olmayacak!

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

'İşçinin emekçinin partisiyim' demeye bir daha yüzünüz olmayacak!

Devlet aslında arpaya zam yapmadı. Bunca yıl süpvansiye ettiği arpa fiyatını, süpvansiye etmekten vazgeçti. Böylelikle, yurtdışından dövizle ithal edilen arpanın fiyatı yüzde 140 oranında artmış oldu.

Maliye'nin kaynakları tükendiği ve TÜK'ün de artık arpa getiremeyecek noktaya gelmesi nedeniyle, arpa fiyatının artık süpvansiye edilememesi nedeniyle de, üretici daha önce kilosunun 77 kuruştan aldığı arpayı artık 1.79'dan satın alabilecek.  

Hükümet kanadı, arpanın bu denli pahalılaşması üzerine de, küçükbaş hayvancıya destek için hayvan başına 80 kilo hibe arpa verilmesi; büyükbaşın da sütüne yüzde 30 artış yapılmasına yoluna gitti. Bugün de küçükbaş hayvancıya hibe arpa dağıtılmasına başlandı. Eylem ise Tarım Bakanlığı önünde devam ediyor. 

Bir süre önce kamu görevlilerinin ek mesai ödeneklerinin kesilmesi yönünde bir adım atan ve ciddi kaoslara neden olan hükümet, bu kez de "Maliye'nin kaynakları tükendi" diyerek, arpa fiyatını süpvansiye etmekten vazgeçti.  

Anlaşılan Maliye Bakanlığı sermaye yerine işçi, emekçinin sırtından güçlenmeye ya da ayakta kalmaya çalışıyor.

Maliye, büyük sermaye sahipleri, büyük oteller, casinolardan tırpanlamaya çalışacağına, işçi, emekçi kesimin üzerinden tasarruf sağlama yolunu seçti. 

Önce sağlık alanında ciddi bir kaosa neden olan, hastanelerde neredeyse hastalara bakacak hemşire bulunmaması sonucuna yol açan; bir yandan da gümrük limanlarında ve Ercan'dan uçuşların durmasına ve orada da kaosa neden olan hükümet; bu kez de rotayı hayvan üreticilerine çevirdi. 

Tarım Bakanlığı önünde 4 gündür ciddi bir keşmekeş yaşanıyor. Sinirler geriliyor, olaylar yaşanıyor. Polis ve çevik kuvvet ile eylemciler karşı karşıya geliyor. Bir eylemcinin sinirlerinin gerilmesi ve çevik kuvvetin üzerine saldırması sonucu, kalkanlara çarparak sert bir şekilde yere düştüğü, şuanda ise ayaklarının tutmadığı da biliniyor. Naimoğluları ise, coplanarak yaralandığı yönünde basını ve kamuoyunu yanıltmaya çalışmıştı. 

Hükümet ise, yaşanan bu kötü olaylara rağmen, halen daha tasarruflarını işçi, emekçi kesimleri üzerinden yapmakta kararlı. 

Hatırlanacağı gibi, bütçe görüşmeleri sırasında örtülü ödenek tartışmaları yaşanmış, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu da, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın örtülü ödeneği kullanmayacağı yönündeki sözünden herhangi bir geri adım atmak niyetinde olmadığını söylemişti. 

Maliye madem zor durumda, Cumhurbaşkanı'nın örtülü ödeneği niye değerlendirilmiyor?

Tüm siyasi partilerin devlet yardımları kötü durumda olan Maliye'ye niye aktarılmıyor? 

Muhalefette iken şiddetle eleştirdiğiniz makam araçlarından neden feragat edilmiyor?

Örneğin ben makam aracı ile gece vakti yeme içmeye giden Bakan olduğunu da biliyorum. Yine geçtiğimiz gün gündeme gelen düğünlere ve cenazelere makam araçlarıyla giden ve bu akaryakıt ücretlerini devlete ödeten vekiller olduğu da biliniyor.

Bu makam araçlarının akaryakıt giderlerinin Maliye'nin kasasından değil de, bundan böyle Bakanların kendi cebinden ödeneceği niye açıklanmıyor? Veya bir dönem şiddetle eleştirdiğiniz bu lüks makam araçlarını niye satmıyorsunuz?

Birkaç kişiyi zengin eden turizm teşviklerini niye halen durdur muyorsunuz? Bakanlıkların izaz ikram giderlerinin tamamen kaldırıldığı ve bu bütçelerin Maliye'ye aktarıldığını niye açıklamıyorsunuz?

Ayrıca bu da Mustafa Naimoğluları'nın bir önerisiydi. Sigaraya 1 TL'lik zam yapılarak, arpa fiyatı geri çekilebilir.

Üzülerek söylüyorum... Erken iken geri dönün. Rotanızı sermaye kesimine çevirin. Aksi halde ebediyen "işçinin emekçinin partisiyim" demeye yüzünüz olmayacak. 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor