Reklamı Geç
Advert
Advert

El-Sen Grev Kararı Aldı... ''Bakan, kurumun özelleştirilmesini istiyor''

El-Sen bir günlük uyarı grevine gidiyor...

El-Sen Grev Kararı Aldı... ''Bakan, kurumun özelleştirilmesini istiyor''

Elektrik Kurumu'nun varlığının devamı ve geleceği için El-Sen bir günlük uyarı grevi kararı aldı... 

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, Evrenselgazete'ye yaptığı açıklamada, Ekonomi ve Enerji Bakanı'nın esas niyetinin, Elektrik Kurumu'nu özelleştirmek olduğunu belirtti. 

Evrenselgazete / Rana Sarro

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), yarın 7.30- 17.00 saatleri arasında bir günlük uyarı grevi yapıyor. 

Evrenselgazete'ye konuşan EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, elektrik fiyatlarına yapılan zamların, üretime yatırım yapılmamasının grev kararlarının ana nedenlerinden olduğunu belirtirken, 4 tane santral ihtiyacı konusunda da yatırım yapılmamasının esas sorunlardan olduğunu kaydetti. 

Özkıraç, AKSA'nın sattığı enerjinin oldukça pahalı olduğunu, dolayısıyla bu konuda da sıkıntılar bulunduğunu kaydeden Özkıraç, AKSA ile yapılan sözleşmelerin tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Aksa'nın fiyat kur sabitlemesine gitmesi gerektiğini işaret eden Özkıraç, bunun da elektrik fiyatlarının düşmesine neden olacağını vurguladı. 

Elektrik alanında yaşanan bu sorunlarla ilgili Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ile görüştüklerini belirten Başkan Özkıraç, görüşmeler neticesinde bir sonuca varılamadığını kaydetti. 

Bu nedenle Perşembe günü bir günlük uyarı grevi yapma kararı aldıklarını kaydeden Özkıraç, "değerlendireceğiz, önerilerimiz kabul edilmezse daha radikal eylemler yapacağız" dedi. 

"AMAÇLARI KIB-TEK'İ ORTADAN KALDIRMAK"

Elektrik Kurumu konusunda yaşanan esas sorunun özelleştirme fikri olduğunu da ifade eden Özkıraç, "İlgili Bakan'ın stratejisi ile TC paketlerindeki esas amaç, Kıb-Tek'i ortadan kaldırmak ve bu üretimi Aksa'ya vermektir. Kuruma yatırım yapılmamasının nedeni de budur" dedi.

"BAKAN KURUMUN ÖZELLEŞTİRİLMESİNİ İSTİYOR"

Sorunun Bakanlık nezdinde olduğunu, Kıb-Tek yönetim kurulu ile El-Sen'in herhangi bir sorunu bulunmadığını belirten Özkıraç, "yönetim kurulu yatırım yapmaya çalışıyor, Bakanlık ise engel oluyor. Çünkü Bakan kurumun özelleştirilmesini istiyor" diye konuştu. 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor