Reklamı Geç
Advert
Advert

Başbakan: Marketlerin şikayetlerini GKK'ye aktardığım doğrudur

Evrenselgazete dünkü haberinde, "Askeri kantinlerin sivil halka yasaklanması için, Başbakan Tufan Erhürman girişimlerde bulundu" demişti. Erhürman, bugün Cumhurbaşkanlığı çıkışında Evrenselgazete'nin haberini doğrulayan açıklamalar yaptı.

Başbakan: Marketlerin şikayetlerini GKK'ye aktardığım doğrudur

Başbakan Tufan Erhürman, Evrenselgazete'nin dünkü askeri kantinlerle ilgili haberi üzerine bugün Cumhurbaşkanlığı çıkışında bir açıklama yaptı.

Başbakan'ın askeri makamlarla görüşerek marketlerin sivil halkın girişi konusundaki şikayetlerini askeri makamlara aktardığını gündeme getiren Evrenselgazete'nin, "Başbakan, halka askeri kantinleri yasaklattı" başlıklı haberi üzerine Başbakan Tufan Erhürman, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı'na marketlerin bu yöndeki rahatsızlıklarını ve itiraz dilekçelerini aktardığını doğruladı.

Bilindiği gibi, Evrenselgazete dünkü haberinde, "Askeri kantinlerin sivil halka yasaklanması için, Başbakan Tufan Erhürman'ın girişimlerde bulunduğu ortaya çıktı" denmişti. 

Başbakan Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanlığı çıkışında yaptığı açıklamada, "Şunu ifade etmek isterim, dün itibariyle konusu oldu, bugün Sayın Cumhurbaşkanı'na da aktardım. Bu askeri kantinlerdeki meseleyle ilgili, sosyal medya üzerinden tartışıldı daha çok, bugün de yazılı basına bir miktar yansıdı. Şunu çok net olarak ortaya koyayım benim Sayın Cumhurbaşkanı ile haftalık olağan değerlendirme yaptığım gibi Güvenlik Kuvvetleri Komutanımızla da, 15 günde bir düzenli olarak bir görüşmem var. Ve bu görüşmeler çerçevesinde GKK ile ilgili olan tüm konuları karşılıklı ele alıyoruz. Daha önce basına da defalarca yansıdı. Biliyorsunuz marketlerin şikayetleri vardı, Marketler Birliğinin bakanlıkları ve beni ziyaretleri vardı. Bu ziyaretlerde bize verdikleri dilekçeler vardı. Tüm bunlar Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımız ile paylaşılmıştır. Şikayetler nedir ne değildir bunlar kendilerine aktarılmıştır. Bunlar onların bilgisindedir. Dün yine o 15 günde bir gerçekleşen toplantılarımızın bir tanesi daha Başbakanlık'ta yapıldı. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'mızla buluştuk. Ve orada gündemdeki konuları değerlendirdik. Ama çok açık söylüyorum, hiçbir biçimde askeri kantinler konusu dün gündeme gelmedi. Dolayısıyla bazı sosyal medya haberlerinde Başbakan talimat verdi de GKK yaptı gibi bilgiler vardı. Hiçbir noktada da benim öyle bir talimatım olmadı. Dün zaten gündeme gelmedi ama daha önceki toplantılarda evet marketçilerin bizi ziyareti üzerine verdikleri dilekçeler ve aktarıldıkları şikayetler Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ile paylaşılmıştır. Dün itibariyle değil daha önce defalarda marketçiler tarafından her bizim gündemimize getirildiğinde her seferinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın bilgisine getirilmiştir. Bu bir talimat falan değildir çünkü biliyorsunuz ki askeri kantinlerin bir mevzuatı vardır. O mevzuat çerçevesinde kendi iç tazminlerini yaparlar zaten. Dolayısıyla benim girişimlerim sadece halktan gelen bilgileri onlarla paylaşmak düzeyindedir" diye konuştu. 

Bilindiği gibi Evrenselgazete'nin dünkü haberinde de Başbakan'ın askeri makamlarla ne zaman görüştüğüne dair herhangi bir bilgiye yer verilmemiş, askeri kantinler konusunun doğrudan Başbakan tarafından ele alındığı ve bu konuda askeri makamlar ile Başbakan'ın birden çok kez görüştüğü kamuoyunun bilgisine getirilmişti. 

İLGİLİ HABER>>>>

Başbakan, halka askeri kantinleri yasaklattı

(3.00 dk itibariyle konu ile ilgili açıklamaları dinleyebilirsiniz) >>>>


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor