Reklamı Geç
Advert
Advert

''Özersay büyük yolsuzluk dosyalarının tozunu bile alamadı''

''Özersay büyük yolsuzluk dosyalarının tozunu bile alamadı''

Bugün dokunulmazlığı kaldırılan Milletvekili Aytaç Çaluda, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın, halka söz verdiği ve ümit ettiği o büyük yolsuzluk dosyalarını gündeme getiremediğini işaret etti ve "Milyon dolarlık dosyaların üzerinden toz bile alamadı. Toplumun benliğinden silinmeyen büyük yolsuzluk dosyalarını Meclis'e getirememesi nedeniyle de 6 yıl önce yapılan bu basit şikayeti buldu ve halkın gözünü boyamaya çalıştı" dedi. 

Rana Sarro

Meclis Genel Kurulu'nda dokunulmazlığı bugün yapılan oylama ile kaldırılan Milletvekili Aytaç Çaluda, Evrenselgazete'ye çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Kendi dokunulmazlığının kaldırılması için "Evet" oyu veren Aytaç Çaluda, "tüm siyasilere örnek teşkil etmesi için kendi dokunulmazlığımın kalkması için 'evet' oyu kullandım" dedi. 

"SUÇUM OLSAYDI 6 YIL BOYUNCA YARGILANMAZ MIYDIM?"

Aytaç Çaluda, kendisinin suçu olmadığını ifade ederek, "benim bir suçum olsaydı, 6 yıl bu polis veya savcılık beni niye yargıya götürmedi da vekil olunca bu suç oldu?" diye sordu. 

Bahse konu iddiaların, 9 yıl önce Çalışma Dairesi'nde müdür olduğu dönemde yapılan çalışma izinleriyle ilgili olduğunu söyleyen Çaluda, "asgari ücret koşullarında çalışan bakıcı niteliğindeki yabancı uyruklu genç kadınlara memleketine çıkış yaptırıp da tekrar ülkeye geri dönmesini sağlamadan ön izinleriyle ilgili işlem yaptığımız gerekçe gösterildi" diye konuştu.

Dönemin geçiş hükümetinin sadece bir ayda yapılan işlemlere bakarak, 10- 15 işlemle ilgili tüzüğe aykırı işlemler yapıldığına dair polise şikayetçi olduğunu anlatan Çaluda, "6 ay dolmadan ön izinden muaf başka bir bakıcı isteyen vatandaşa yatay geçiş yaptırdığımız konusudur. Bir yabancı uyruklu işsiz kaldığında Vietnam'a gönderip tekrar geri getirmek yerine insani bir iyilik yaptık ve bakıcıya ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza ön izinsiz yatay geçiş yaptırdık. Konu bundan ibarettir, benim anlım açıktır" diye konuştu. 

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın, halka söz verdiği ve ümit ettiği o büyük yolsuzluk dosyalarını gündeme getiremediğini ifade eden Çaluda, "Milyon dolarlık dosyaların üzerinden toz bile alamadı. Toplumun benliğinden silinmeyen büyük yolsuzluk dosyalarını Meclis'e getirememesi nedeniyle de 6 yıl önce yapılan bu basit şikayeti buldu ve halkın gözünü boyamaya çalıştı" dedi. 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor