Reklamı Geç
Advert
Advert

''25 Kasım’da herkesi şiddete karşı yürümeye çağırıyoruz''

''25 Kasım’da herkesi şiddete karşı yürümeye çağırıyoruz''

Kadından Yaşama Destek Derneği Başkanı Meral Akıncı, kadın cinayetleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Önceki gün yaşanan Gülbahar Ulutan cinayetinın sıradan bir olay olamadığına dikkati çeken Akıncı, Gülbahar Ulutan ve öncesinde ev içi şiddet sonucunda kaybettiğimiz bütün kadınların ölümüne toplum olarak katkı koyuyoruz” dedi.

Kadına yönelik şiddetin hergeçen gün daha da vahim hale geldiğini kaydeden Meral Akıncı, KAYAD’ın çeyrek yüzyıldır toplumsal cinsiyet çalışmalarını yürttüğunu anımsattı.
Akıncı, kuruldukları ilk günden itibaren kadınları doğrudan ilgilendiren sorunlara parmak basıp kanayan yaraya psiko-sosyal ekonomik ve legal yapıcı, çaraler ürettiklerini söyledi.

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin merkezinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yer aldığı politik bir durum olduğunun altını çizen Akıncı, ülkede bu politik sorunu gidermek için gerekli mekanizmaların bulunmadığını kaydetti.
Akıncı, birkaç ay önceye kadar ev içi şiddet vakalarında adli yardım bile sağlanamadığını, şu an yürürlükte olan adli yardım sisteminin de tam anlamıyla kapsamlı ve etkili bir adli yardım müessesi olmadığını belirtti.

Akıncı, Ev İçi Şiddet Yasasının yokluğu nedeniyle kadınların zaman zaman poliste yaşadıkları travmalar, şikayetçiyken sanık durumuna düşmeleri, ücretsiz erişebilir danışmanlık hizmetlerinin eksiklikleri ve bir çok altyapı eksiklikler nedeniyle kadınların şiddet gördüğünde buna karşı direnemediklerini ve birey olarak varlıklarını ortaya koyamadıklarını söyledi.

Akıncı, “Toplum olarak bir karar vermemiz gerekir. Ya, şiddet uygulayıcılarını canileştirip, bireysel sorunmuş gibi davranıp sürekli olarak cinayetlerle “ eyvah” deyip haytımıza devam etmek, ya da bu sorunun uzmanlarına kulak verip, bu sorunun politik bir sorun olduğunu kabul edip, bu politik sorundaki kendi sorumluluğumuzu fark edip, toplumsal dönüşüme katkı koymak “ şeklide konuştu.

Akıncı, ülkede kadın cinayetlerinin veya kadına yönelik şiddetin normalleşmesine müsade etmeyeceklerini vurguladı.

KAYAD Başkanı Meral Akıncı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününde toplumun tüm kesimlerini düzenleyecekleri yürüyüşe katılmaya devat etti.

Akıncı, “ Artık yeter, el birliği ile hayır diyelim ve yürüyelim” dedi.

Basın mensuplarının soruları üzerine Meral Akıncı, çocuk istismarı konusunun ayrı bir kanayan yara olduğunu belirterek , Birleşmiş Milletler Evrensel Çocuk Hakları Sözleşmesi dışında dışında çocukları koruyacak yasal dayank olmadığı için, önce yasalar nezninde bireyleri uyaracak şekilde çalışmalar yaptıklarını anlattı..


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor