Reklamı Geç
Advert
Advert

Yavru Fok'u koruyamadık!

Gemikonağı sahilinde Akdeniz Foku kıyıya vurdu. Hasan Sarpten, "Kimse bana bu hayvan için elimizden geleni yaptık demesin, çünkü yap(a)madık! Üzgünüm küçük dost, neslin tükenme riski altında ve biz seni koruyamadık" diyerek, bu duruma isyan etti.

Yavru Fok'u koruyamadık!

Yavru Fok ile ilgili Hasan Sarpten facebook hesabından şunları yazdı: 

"Önce bir Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Kurulur, ardından Deniz Canlıları Merkezi bu işe eklenir, daha sonra ihtiyaç olan bir Yaban Hayat Hastanesi kurulur, ve bunun yanında bir de Hayvan Araştırma Laboratuvarı için düğmeye basılır. Bunların hepsi Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü altında toplanır. Bu iş için Çevre Koruma Dairesinden tüm izinler alınır, 2017 yılında 300 yaban hayvanına, 2018 yılında şu ana kadar 500 yaban hayvanına müdahale yapılır. Bünyesinde zoolog, veteriner hekim, vahşiyaşam biyoloğu, parazitolog, su ürünleri mühendisi, deniz kaynakları yönetimi uzmanı, zooteknist, yaban hayat rehabilitasyon uzmanları tam zamanlı uzmanlar bulundurulur. Toplam 25 kişilik bir tam zamanlı çalışan kadrosu oluşturulur. Alo 1190 Yaban Hayat Destek Hattı kurulur ve 7/24 bu adanın yaban hayatı ile ilgili koruma ve kurtarma çalışmaları yapılır. Uluslararası Yaban Hayat Rehabilitasyon Konseyi üyeliği, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği, Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Hayvan Hastanesi, Ankavet Hayvan Hastanesi, Biyologlar Derneği, Avcılık Federasyonu ve bunlar gibi yurtiçi ve yurtdışından birçok uzman kişi ve kurumlarla işbirliği protokolleri yapılır. Çevre Platformu üyeliği ve birçok sivil toplum örgütü ile işbirliği ve temas içerisinde çalışılır, destek alınır, destek verilir. Veteriner Dairesi, Gümrük, İtfaye, Belediyeler ve talep eden tüm kurumlardan destek alınır, destek verilir. Öyle bir Merkez oluşturulur ki örneği Rum Kesimi, Türkiye, İsrail dahil bu coğrafyada bulunmayan bir imkan ve bilgi kapasitesine dönüşür. Ziyaret eden yerli ve yabancı uzmanlar Merkezin sunduğu imkanları takdir ederler. Yurtdışından saygın üniversiteler öğrencilerini size staja yollamak için bağlantılar kurmaya başlarlar.

Sonra birgün bir fok yavrusu bulunur sahilde...

Her zamanki çalışmanızı yapmak için hazırlanırken bir telefon çalar, telefon hayvancılık dairesindendir size ihtiyacımız yok denir. Ne yaparsanız ne kadar uğraşırsanız, ne kadar bizi kullanın diye dil dökseniz de fikir değişmez. Çevre Koruma Dairesi kendi yasalarını ve bu yasalar nezdinde yetki verdiği kurumu savunmaz, destek çıkmaz. Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi çok uğraşır ama işini yapamaz.

Bu süre içerisinde hayvan çeşitli kişiler tarafından 4 kez kıyıdan alınıp bilinçsizce denize atılır, bu süreçte bir kez bile en basit sağlık muayenesinden dahi geçmez, önce her gün anneyle buluşur beslenir diye açıklama yapılır, sonra beşinci gün annesiyle buluştu tamamdır denir, her seferinde herşeyin yolunda olduğu ve bir sorun olmadığı ve bir müdahaleye gerek olmadığı söylenir,

ama hayvan ölür...

Kimse bize bu hayvan için elimizden geleni yaptık demesin, çünkü yap(a)madık! Üzgünüz küçük dost, neslin tükenme riski altında ve biz seni koruyamadık!"


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Bakanlardan Kalkanlı Yaşam Evi’ne ziyaret
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor
Deprem Simülasyon Tırı KKTC’de eğitsel faaliyet veriyor