Reklamı Geç
Advert
Advert

Girne Lefkoşa anayolunda güvenlik zafiyeti var!

Girne Lefkoşa anayolunda güvenlik zafiyeti var!

Teknik rapora göre; Girne- Lefkoşa anayolunda güvenlik zaafiyeti var. Girne- Lefkoşa anayolu projelendirilmeden ve doğru mühendislik hizmeti alınmadan yapıldı. Yağmur ya da sel sularının geçeceği menfezler yetersiz yapıldığından, sel suları yolun üzerine çıktı. 

Evrenselgazete/ Rana Sarro

Mimar Mühendisler Odası'ndan bilirkişi heyetinin incelemeleri sonucu hazırlanan raporu dün kamuoyuna açıklayan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Evrenselgazete'nin sorularını yanıtladı. 

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, teknik rapor sonucuna göre, Girne- Lefkoşa anayolunda güvenlik zaafiyeti olduğunu belirtti. 

Evrenselgazete'ye konuşan Yağcıoğlu, "Rapora göre, karayolu kenarı ve kenar alanları için hangi güvenlik unsurlarının uygulandığı yönünde kesin bulgulara ulaşılamamıştır. Girne-Lefkoşa Karayolunun Ciklos ve diğer kesimlerinde, orta refüjlerin her iki kenarında oto korkuluk teşkilinde eksiklikler, yol kenarları oto korkuluklarında da süreksizlikler gözlenmektedir. Oto korkulukların koruyucu olabilmeleri için öngörülen yüksekliklerinin bazı kesimlerde sağlanmadığı, yine oto korkuluk başlangıç ve bitirişlerinde standartlara uyulmayan kesimler olduğu izlenmektedir. Oto korkulukların sağlam zemine yeterli derinlikte çakıldıklarına yönelik de şüpheler söz konusudur" dedi. 

MENFEZLER YETERSİZ YAPILDI!

Girne- Lefkoşa anayolunun projelendirilmeden ve doğru mühendislik hizmeti alınmadan yapıldığını da söyleyen Gürkan Yağcıoğlu, drenaj sistemlerinin doğru yağış verileri alınarak analiz edilmediği; dolayısıyla menfezlerin yetersiz olduğunu açıkladı.

Yağcıoğlu, menfezlerin  "Raporda da belirtildi gibi; sorun yaşanan bölgede menfez kesitleri incelediğinde, bu riske ilave olarak; her yol genişletme çalışmasında, mühendislik açısından ortaya konamayacak yaklaşımlarla, boyutlara müdahale edildiği tespit edilmiştir. Aynı şekilde karayolunun; çevre, hidrolik ve hidroloji bileşen ve prensiplerini gerektiğince değerlendirmeden, sadece daha geniş platform yaratılması amacına yönelik her genişletilme, yamaçlardan akışa ve dere yatağına müdahaleye yeni bir adımı teşkil etmekte, ilave olarak inşaat artıklarının ve yağışla taşınacak ağaç, dal ve diğer malzemenin yol kenarlarında, menfez ağzı ve içinde birikmesine uygun ortamlar yaratmaktadır. İncelen bölgede yağış sırası ve ertesinde menfezlerin başlarında yaşanan birikmelerin; dere yatağına mühendislik prensipleriyle çalışılmadığı yapılan müdahale ile zaten yüz yüze olunan taşkın ve karayolunun suyla kaplanması riskini daha da somut ve doğrudan felaketle yaşanan boyuta taşıdığı anlaşılmaktadır. İncelenen karayolu kesiminde gözlemler; felaket ve sonrasında gerçekleşen müdahaleler ertesi yapıldığı ve karayolunun 2018 yılında gerçekleştirilen genişletme projelerine ilişkin proje ve hesaplara erişilemediğinden, özellikle karayolu kenarı ve kenar alanları için hangi güvenlik unsurlarının uygulandığı yönünde kesin bulgulara ulaşılamamıştır" dedi. 

TIKANAN MENFEZDEN GEÇEMEYEN SU YOLUN ÜZERİNE ÇIKTI!

5 Aralık tarihinde Ciklos mevkiinde sel sularının yoldan akması konusundaki sorumuz üzerine ise Yağcıoğlu, bunun menfezlerin yetersiz olması ve çevresel atıkların da bu menfezleri tıkaması sonucunda yaşandığını belirterek, rapordaki şu verilere dikkat çekti:

"Gerek bölgede yapılan gözlemler gerekse yağış-akış ilişkisinden elde edilen değerler, Boğaz deresinde 5 Aralık 2018 tarihinde 14:00 – 20:00 saatleri arasında meydana gelen şiddetli akışla (en yüksek değer 35.7 m3 /s) birlikte gelen dal, ağaç, çöp ve depozit menfezin girişinin tıkanmasına sebep olmuştur. Bu şiddetli akışın ardından 22:00-24:00 saatleri arasındaki ikinci ve daha şiddetli bir akışın (en yüksek 49.4 m3 /s) ise girişi tıkanmış menfezden geçememesi sonucunda su yol üzerine çıkarak yoluna devam etmek zorunda kalmıştır. Mevcut menfezin kapasitesi 35 m3 /s olarak hesaplanmıştır. Menfez ilk şiddetli yağışta gelen debiyi taşıyabilmiştir ancak menfez girişinin tıkanması sonucunda ikinci şiddetli yağışta gelen debiyi taşıyamamıştır."

Mimar Mühendisler Odası'nda bu raporla ilgili salı akşamı uzmanların bilgilendirme yapacağı bir basın toplantısı olacağı, tüm raporun detaylı açıklanacağı belirtildi. 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Katrugalos:Kıbrıs’ta uluslararası hukuktan yanayız
Katrugalos:Kıbrıs’ta uluslararası hukuktan yanayız
ODTÜ öğrencileri ayaklandı
ODTÜ öğrencileri ayaklandı