Reklamı Geç
Advert
Advert

İŞTE HALKTAN SAKLANAN O BİLGİ...! Aracın uçmasının sorumlusu Bakan mı?

Rana Sarro Yazdı (Yorum):

İŞTE HALKTAN SAKLANAN O BİLGİ...! Aracın uçmasının sorumlusu Bakan mı?

Ciklos yolu konusunda başından beri halka bilmece çözdürüyorlar. Bazı bilgiler örtbas edilerek, bu konu çirkin bir şekilde manipüle ediliyor. Ciklos faciası siyasi çıkar malzemesi olarak kullanılmaya çalışılıyor.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) bu raporun siyasi malzeme olarak kullanılmaması gerektiğini söylerken, bir yandan da kendileri ayni yola başvuruyor. 

5 Aralık'ta sel sularına kapılarak bir aracın anayoldan dereye uçması faciasının ardından her kafadan zaten bir ses çıkmıştı. Bilirkişi heyeti oluşturuldu, onların teknik incelemesini ve hazırlayacakları raporu bekledik. 

Teknik raporla ilgili Başbakan ile birlikte düzenlenen ilk basın açıklamasında, tüm Girne bölgesindeki su baskınlarıyla ilgili verilen bilgilerde, "derenin ağzı kapatıldı" ibaresini duyan bazı kişiler, Ciklos'ta derenin ağzının kapatıldığı ve bu nedenle felaket yaşandığını sanarak, bu yönde paylaşımlarda bulunmaya başladılar. Çünkü o basın açıklamasında verilen bilgiler hiç net değildi. 

Geçtiğimiz günkü basın açıklamasında da yine aynı durum söz konusu. Çok önemli bir gerçek manipüle ediliyor. 

5 Aralık’ta Ciklos mevkiinde yaşanan ve bir aracın dere suyu ile sürüklenmesine neden olan taşkınla ilgili olarak, bölgedeki menfezlerin herhangi bir veriye dayanarak tasarlanmadığı belirtildi. 

İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, ”Boğaz deresinden gelen su drene edilemedi ve yolun üzerine çıktı. Gördüğümüz kadarıyla ana sorun budur. Buradaki mühendislik hatası menfezlerin tasarımındadır. Menfezlerin tasarlanması mühendislik olayıdır ve bizim gördüğümüz kadarıyla menfezler herhangi bir istatistik veriye göre tasarlanmış menfez değildir” dedi.

Yani Ciklos'ta gençlerin feci şekilde ölümüne neden olan anayoldaki sel felaketine ana nedenin menfezlerdeki mühendislik hatası olduğu raporla ortaya konuyor. 

Fakat bu menfezlerin 2018 yılında yapılan son yol yenileme çalışmasında değil de geçmişte yapıldıkları halka belirtilmiyor. 

Yani Tolga Atakan'ın bakanlığı döneminde yapılmadı bu menfezler. Bu önemli bilgi hasır altı edilmeye çalışılıyor. 

Son yapılan yol yenileme çalışmasında, bu menfezlere dokunulmadığı gerçeği halka belirtilmiyor. Son dönemde yapılan sadece üst yapı yenilemesiydi. 

Çok önemli olan bu ayrıntı gizlenerek, "sorumluluk, kusur, hata, Bakan'dadır algısı yaratılmaya çalışılıyor."

Ne zaman ki konunun üzerine giderek Gürkan Yağcıoğlu'na "Ciklosta menfezler son yenileme çalışmasında mı yapılmış yoksa eskiden mi yapılmış?" diye sordum, doğru cevabı vermek durumunda kaldılar. 

Verilen yanıt beni hem sevindirdi, hem kızdırdı.

Yağcıoğlu, "1986'dan itibaren çeşitli dönemlerde  yapılan menfezler var. 2018 yılında yapılan çalışmada menfezlere dokunulmuş değil" dedi.

Bu ayrıntı çok önemli bir ayrıntıdır. Ve bunun halka özellikle vurgulanmaması, basit bir ihmal, bir unutkanlık, gereksiz bilgi ve bunun gibi bir durum değildir. 

Raporda ölüme neden olan sel felaketine ana nedenin menfezler olduğu belirtiliyor ama halkın nazarında Bakan suçlansın diye, bu menfezlerin son yenileme çalışmasında yapılmadığı eskiden yapılmış oldukları özellikle vurgulanmalıyken, bu bilgi halka açıklanmıyor. 

Hem Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı hem de defalarca İMO Başkanı ile bu konuda bizzat konuştum. Ne basın açıklamalarında ne de bizzat benimle konuşmalarında bu bilgi kesinlikle ifade edilmedi. İMO Başkanı Yağcıoğlu'na sordum. "Bu bilgiyi halka niye söylemediniz?" "Söyledim zaten birçok yerde. Raporda da var." dedi.

Söyledi de kimse duymadı!

Sayfalarca olan teknik raporda yazabilir. Bu bizi ilgilendirmez. Halk o teknik raporu nereden bilecek? Halk sizin basın açıklamasında verdiğiniz bilgileri bilir. Sayfalarca teknik raporun içerisinde yazanları halk nereden bilsin? 

Bu samimiyetsizliğe, bu feci ve acı ölüm olayının kullanılmaya çalışılmasına, dürüst olunmamasına çok kızdım.

Ama şuanki Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan'ın, o feci ölüm olayından sorumlu olmamasına ise çok ama çok sevindim. 

Yalnız Bakan'a da kızıyorum.

Ta başından beri bunca suçlama, bunca manipülasyon, onca komplo teorilerine sessiz kalmasının, hatalı olduğu algısını yarattığını düşünüyorum.

Ama gerçekler er ya da geç ortaya çıkma gibi bir özelliğe sahiptir, değil mi? Herhalde O da bunu biliyor. 


Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Katrugalos:Kıbrıs’ta uluslararası hukuktan yanayız
Katrugalos:Kıbrıs’ta uluslararası hukuktan yanayız
ODTÜ öğrencileri ayaklandı
ODTÜ öğrencileri ayaklandı